Протягом 2024 року Верховною Радою України було прийнято низку законів, які спрямовані на посилення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, а також підвищення рівня залученості жителів територіальних громад у процесах прийняття рішень. Зокрема, йдеться про закони України «Про забезпечення прозорості місцевого самоврядування», «Про публічні консультації» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування».
Втім, для імплементації положень цих Законів на практиці, переважній більшості органів місцевого самоврядування необхідно у найближчому майбутньому здійснити низку практичних кроків. Такі кроки будуть більш ефективними та матимуть більший ефект для територіальних громад за умови активного долучення до їх реалізації представників організацій громадянського суспільства, а також жителів цих громад. Зокрема, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» передбачив, що затвердження сільською, селищною, міською радою статуту територіальної громади є обов’язковим. Саме в Статуті мають бути відображені не тільки історичні, національно-культурні, соціально-економічні та інші особливості здійснення місцевого самоврядування у відповідній територіальній громаді, а й деталізовані численні процедурні аспекти щодо реалізації права жителів на участь у вирішенні питань місцевого значення.
При цьому, в органів місцевого самоврядування є обмежений час (до 1 січня 2027 року) для напрацювання та прийняття таких Статутів. Одночасно із цим є нагальна потреба у створені (перед)умов для активного застосування інструментів місцевої демократії жителями територіальних громад. Задля сприяння напрацювання статутів територіальних громад у демократичний та інклюзивний спосіб для їх подальшого прийняття відповідними місцевими радами, а також підвищення рівня належного застосування інструментів місцевої демократії згідно вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» і оголошується цей конкурс.
Мета конкурсу – надання допомоги органам місцевого самоврядування в розробці нових або удосконаленні чинних статутів територіальних громад, а також сприяння розвитку та більш активному використанню жителями територіальних громад передбачених законодавством України форм місцевої демократії (загальні збори (конференції) жителів, місцеві ініціативи, громадські слухання, участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, публічні консультації, консультативно-дорадчі органи, громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування тощо).
Останній термін подання проєктних пропозицій – 24 березня 2025 року (15:00 за київським часом).
Учасники конкурсу
До участі у конкурсі запрошуються громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення (ОСНи) та благодійні організації. Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України та повинні мати щонайменше дворічний досвід роботи із розробки та адвокації проєктів нормативно-правових актів на рівні територіальних громад та/або із розвитку інструментів місцевої демократії / громадської участі за підтримки МФВ або інших донорів.
Вітається здійснення проєктної діяльності у співпраці з органами місцевого самоврядування, асоціаціями органів місцевого самоврядування, коаліції з іншими громадськими організаціями, аналітичними центрами, експертами, органами самоорганізації населення (у тому числі з інших адміністративно-територіальних одиниць України).
Пріоритети конкурсу
Проєктна пропозиція має передбачати здійснення системної роботи щодо розробки та впровадження статутів територіальних громад, а також практичного використання інструментів місцевої демократії на рівні обраних учасником конкурсу територіальних громад, та може передбачати таку діяльність (наведений перелік не є вичерпним):
- дослідження стану регламентації та практики використання форм місцевої демократії в обраних громадах з метою виявлення прогалин в їх нормативній регламентації;
- розробка, публічне обговорення та адвокатування проєктів нових або внесення змін до чинних статутів територіальних громад, а також інших місцевих нормативно-правових актів, які передбачатимуть покращення умов для розвитку та реалізації форм місцевої демократії;
- надання зацікавленим жителям територіальних громад, ініціативним групам, інститутам громадянського суспільства правової допомоги, консультативних, інформаційних, методичних, організаційних та інших видів послуг у процесі реалізації ними передбачених законодавством України форм місцевої демократії;
- навчання жителів територіальних громад щодо використання інструментів місцевої демократії;
- сприяння використанню інструментів місцевої демократії (із урахуванням обмежень, обумовлених законодавством воєнного часу), зокрема у територіальних громадах, на території яких функціонують військові адміністрації.
Просимо взяти до уваги!
Термін реалізації проєкту – до 12 місяців. Планований термін початку реалізації проєктів – 1 червня 2025 р.
За підсумками конкурсу передбачається підтримати до 13 проєктних пропозицій.
Діяльність в межах проєктної пропозиції, поданої на конкурс, має здійснюватися в межах 2-3 територіальних громад з однієї області, обраної учасником конкурсу. При цьому, проєктна діяльність має здійснюватися виключно в межах територій, підконтрольних органам влади України.
Перевага буде надаватися проєктним пропозиціям, які охоплюють якомога більшу кількість пріоритетів конкурсу.
Проєктна пропозиція повинна містити такі додатки (додавати виключно за умови, якщо відповідна активність передбачена проєктною пропозицією):
- інструментарій дослідження;
- розгорнутий план та опис конкретних заходів адвокатування прийняття розроблених проєктів нормативно-правових актів відповідними органами місцевого самоврядування;
- попередні варіанти програм навчальних заходів, передбачених проєктною пропозицією;
- листи від органів місцевого самоврядування відповідних територіальних громад, яким планується надання допомоги у розробці нових або удосконаленні чинних статутів територіальних громад. Такі листи мають підтверджувати готовність органів місцевого самоврядування сприяти учаснику конкурсу у розробці статутів відповідних територіальних громад або їх удосконаленні, а також засвідчувати, що відповідні органи місцевого самоврядування наразі не здійснюють підготовку проєктів таких статутів або змін до них за підтримки чи у співпраці з іншими донорами.
- листи від партнерських організацій, що засвідчують готовність партнерів взяти участь у реалізації проєкту та описують характер цієї участі.
Проєктна діяльність має передбачати широке інформування громадськості про хід реалізації проєкту та його результати, зокрема, через поширення історій успіху.
Проєкти, що не відповідають цим вимогам, розглядатися не будуть.
Перевага надаватиметься проєктам які передбачають:
- розвиток інструментів громадської участі на території сіл, селищ та малих міст;
- залучення в якості партнерів інститутів громадянського суспільства із громад (-и), на території якої / яких планується виконувати проєктну діяльність.
- здійснення діяльності у співпраці з органами місцевого самоврядування, асоціаціями органів місцевого самоврядування, в коаліції з іншими громадськими організаціями, аналітичними центрами, експертами, ОСНами (у тому числі з інших адміністративно-територіальних одиниць України).
- Загальний бюджет конкурсу – 12 000 000 гривень.
- Оптимальний розмір гранту – 800 000-900 000 гривень.
- Максимальний розмір гранту – 1 000 000 гривень.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 24 березня 2025 року (15:00 за київським часом).
Оголошення результатів – до 16 травня 2025 року.
Зверніть увагу!
Проєктні пропозиції (аплікаційну форму з додатками) слід зареєструвати на сайті МФВ, скориставшись сервісом «Електронний конкурс». Усі документи до проєктної пропозиції мають бути додані у форматі .doc, .docs, .xls, .xlsx або .pdf. Максимальний розмір кожного із додатків не може перевищувати 8 Mb.
Проєктні пропозиції, які будуть зареєстровані на сайті МФВ після 15:00 за київським часом 24 березня 2025 року, не розглядатимуться. Проєктні пропозиції, подані в інший спосіб, окрім названого вище, не розглядатимуться.
Прийнятними вважаються витрати бюджету проєкту, які:
- необхідні для виконання проєктної діяльності;
- фактично виникатимуть протягом терміну виконання проєкту;
- відповідають принципам доцільності та відповідності витрат, включно з принципами «найвища якість за найнижчу ціну» і ефективності витрат;
- можуть бути коректно задокументовані, обґрунтовані та зрозумілі, а також підкріплені відповідною документацією фінансово-бухгалтерської звітності.
Неприйнятними є витрати бюджету проєкту, пов’язані з:
- підготовкою проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
- створенням та реєстрацією організації;
- сплатою боргів;
- відшкодуванням витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
- наданням прямої фіскальної підтримки органам державної влади та органам місцевого самоврядування;
- політичною діяльністю чи релігійною пропагандою;
- діяльністю, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
- проєктами, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
- будівництвом або ремонтними роботами, в тому числі через закупівлю будівельних матеріалів;
- виготовленням проєктно-кошторисної та іншої документації;
- облаштуванням приміщень меблями, спортивним інвентарем та обладнанням;
- закупівлею гуманітарної допомоги та/або військового обладнання;
- закупівлею транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
- наданням фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг).
Отримувач гранту відповідає за моніторинг стану впровадження проєкту та оцінювання його результатів, дотримання комунікаційної політики та брендування проєктів МФВ. Отримувач гранту подаватиме звіти у форматі, визначеному МФВ.
Фонд не надає грантів політичним партіям, релігійним громадам, приватним (фізичним) особам, державним та комунальним підприємствам та установам, а також суб’єктам господарювання, які мають на меті отримання прибутку.
Подані на конкурс матеріали не повертаються і не рецензуються.
Про результати конкурсу всіх його учасників буде повідомлено електронним листом.
Остаточне рішення щодо проєктної пропозиції перегляду не підлягає.
Причини відмови в підтримці проєктної пропозицій не повідомляються, протокол та інші внутрішні документи МФВ, пов’язані із процесом розгляду проєктної пропозиції та прийняттям по неї рішення, не надаються.
Зверніть увагу, що консультацій щодо оформлення проєктних пропозицій не надають телефоном. У разі виникнення додаткових запитань, будь ласка, звертайтеся до 17 березня 2025 р. на електронні адреси olkhova@irf.ua та orlovsky@irf.ua.
Контакти:
- Олексій Орловський, директор Програми «Демократія і належне врядування», orlovsky@irf.ua
- Юлія Ольхова, асистентка Програми, olkhova@irf.ua
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: