Відповіді на найпоширеніші запитання про “Лабораторію стійкості”

Anna

Нещодавно ми розпочали нашу нову програму — «Лабораторії стійкості», яку підготували у партнерстві та за фінансової підтримки міжнародної протестантської агенції розвитку та допомоги у Німеччині “Хліб для світу” (Brot für die Welt). Конкурсний відбір організацій-учасниць вже розпочато і ми чекаємо заявок від організацій громадянського суспільства. 

А поки підготували питання-відповіді на основі презентації про суть, мету, підходи та основні етапи програми. 

Хто наші партнери: Благодійна фундація й агенція з розвитку «Хліб для світу»

«Хліб для світу» — благодійна фундація, що була заснована німецькою протестантською церквою. Зараз вона працює в 90 країн світу, підтримуючи місцеві організації, які працюють на покращення якості життя людей. Ще з 1995-го року «Хліб для світу» працює з українськими релігійними організаціями, а з 2014-го почали співпрацювати з українськими громадськими організаціями, що надають різноманітну допомогу постраждалим від війни. Сьогодні «Хліб для світу» також співпрацює з іноземними організаціями, що надають допомогу українцям, які вимушено переїхали у нові громади або шукають тимчасового захисту за кордоном.

Якою є мета програми «Лабораторія Стійкості»?

Метою програми є забезпечення дієвих локальних організацій громадянського суспільства ресурсами та простором для обміну досвідом і взаємного посилення. Якщо дієві локальні організації громадянського суспільства матимуть ресурси та інструменти участі, а також матимуть простір для обміну досвідом та взаємопосилення, то українські громади будуть більш стійкими, згуртованими, одержать більше економічних можливостей та безпеки для людей, а використання їх досвіду та напрацьованих моделей допомагатиме іншим.Тобто, основна мета програми — посилення та відновлення організацій громадянського суспільства, а через них — відновлення громад.

Що являє собою програма?

Ця програма — сукупність інструментів допомоги та підтримки організацій. Це і безпосередня фінансова підтримка, і забезпечення обміну досвідом, мережування, створення майданчиків та можливостей для розвитку та зростання. Вона включає  навчальну програму, орієнтовану на потреби організацій–учасників. І пропонує можливості для створення та апробації нових інструменті та підходів до роботи. Лабораторія – це також простір взаємодії організації з громадою та пошуку нових підходів до результативної співпраці.

Ми також хочемо, щоб практики з Лабораторії були помітні на національному рівні. Саме тому заплановані національні конференції, де організації-учасниці програми представлять результати своєї роботи.

Який алгоритм відбору організацій-учасниць програми?

Програма Лабораторії триватиме близько 18 місяців і складається з двох частин – навчання команд і аналіз потреб громад (перша) та інституційна підтримка розвитку організацій-учасниць та реалізація їх проєктів (друга). 

Конкурсний відбір на участь в першій частині програми, яка передбачає навчання, уже триває, і заявки прийматимуться до 30 липня. За підсумками відбору ми оберемо 25 команд, з якими будемо рухатися до другого туру конкурсу – співбесіди з обраними командами. За підсумками розмов ми оберемо орієнтовно 12-16 учасників програми, з якими будемо стартувати навчальну програму Лабораторії. Ми плануємо, що це відбудеться у серпні 2024 року.

Ми сподіваємося, що протягом цього часу нам вдасться проаналізувати потреби громадських організацій і громад, запропонувати навчальні сесії, що задовольнять ці потреби. І лише тоді розпочнемо приймати заявки на інституційну підтримку від цих 12-16 організацій, які будуть обрані до участі в другій частині Лабораторії стійкості. 
Після цього розпочнеться основна частина роботи Лабораторії стійкості:, що триватиме до кінця 2025 року. Вона включатиме навчання, співпрацю з командою Лабораторії, програму для відновлення ментального здоров’я та розвитку спроможності команд, менторство. 

Що таке стійкість і що таке програми стійкості та відновлення?

У нашому розумінні стійкість команди – це здатність розвиватися, набувати нові вміння, будувати партнерства, визначати ризики, вміння адаптуватися до умов та знаходити можливості для зростання. 

Для нас важливою є вкоріненість організацій у громади. Для нас важливо, аби організації, які будуть учасниками Лабораторії, стали точкою опори та точкою змін для громади, спільно з громадою та місцевою владою напрацювали локальні плани стійкості та людиноцентричного відновлення.

Фонд очікує, що організації-учасники Лабораторії у своїх громадах сформулюють стратегічний документ, який стане точкою розвитку громади та буде впроваджуватися для зміцнення стійкості. Документ може бути планом або програмою, що чітко визначає точки стійкості та вирішує конкретні потреби громади.

На що розрахований інституційний грант?

Лабораторія не є програмою інституційного розвитку організацій в чистому вигляді, а метою програми не є надати грантові кошти. Проте вони є її частиною та інструментом, що дозволить організаціям краще розвиватись та нарощувати свій вплив. Ці кошти мають стати інвестицією у розвиток організації, зміцнення її стійкості. Розмір інституційного гранту складатиме до 2 млн гривень. 

Хто може подаватися на програму?

Подаватися можуть організації громадянського суспільства: громадські організації, спілки, благодійні фонди тощо. Однак, організація має бути зареєстрована згідно з українським законодавством, адже саме з нею Міжнародний фонд «Відродження» укладатиме грантову угоду. Дуже важливо, щоб аплікантами були локальні організації, які працюють з громадою і не підуть з неї після закінчення проєкту, а будуть там далі залишатися і працювати. Насамперед ми очікуємо, що заявки будуть стосуватися конкретної громади, адже програма не розрахована на загальнонаціональні організації.

Учасницями програми можуть бути організації, які мають сталі команди. Як ми це бачимо? 

Для нас дуже важливо зрозуміти, що команда вже працює не один місяць. Ми просимо показати, що ви працюєте хоча б близько року, або більш тривалий час, і це видно по проєктах організації, по публічних комунікаціях, які вона веде, а також — з публічно доступного річного звіту, який оприлюднює ваша організація.

Як  формується навчальна програма та менторський супровід? 

Кожна організація-учасниця програми отримає досвідченого ментора, який вже має досвід управління громадською організацією. Ментори є запрошеними експертами, а не членами команди Фонду. Цей ментор або менторка буде з організацією протягом всієї програми. Ментори розпочнуть роботу з відібраними учасниками вже у серпні, допомагатимуть знаходити точки змін у громадах та громадських організаціях. Вони будуть спілкуватися з вами в режимі онлайн та офлайн консультації, аби відстежувати прогрес вашої організації та громади, з якою ви працюєте. 

Додатково з командами працюватимуть чотири тематичні ментори – з фінансового менеджменту для громадських організацій, з правового та юридичного супроводу, з комунікацій та, власне, зі стійкості та відновлення.

Навчальні програми ми будемо формувати тоді, коли відберемо всі команди-учасниці Лабораторії стійкості і проаналізуємо їх потреби. До цих навчальних програм ми будемо просити залучатися всіх зацікавлених членів команди організації і разом будемо дивитися, як це працює, наскільки ефективними є ці навчання. 

Чи можуть подаватися досвідчені організації?

Звісно! Програма розрахована на команди, які мають мінімум один рік досвіду роботи без обмежень максимальної тривалості діяльності організації. 

Якого спрямування організації можуть подаватися?

Ми не визначаємо наперед тематичне спрямування організації. Важливо те, щоб напрямок вашої роботи сприяв стійкості та згуртованості громади і був чітко визначений.

В якому вигляді має бути річний звіт, який необхідно додати до заявки?

Форму річного звіту визначає сама організація – це може бути багатосторінковий документ, невелика брошура, публікація або презентація, яка містить інформацію про попередній рік вашої роботи і знаходиться у вільному доступі, зокрема – онлайн на вашому вебсайті або сторінках у соціальних мережах. Якщо ви не маєте сайту організації або сторінок у соцмережах, де б був викладений звіт, можете додати посилання на будь-який файлообмінник. Звіт має продемонструвати, що організація працює відкрито, має досвід роботи з темами лабораторії, вміє комунікувати суспільству про свої досягнення.

Чи можуть подаватися організації, які допомагають постраждалим від війни, однак перебувають, ведуть діяльність або зареєстровані за межами географії проєкту? 

На жаль, ні.

Чи можна подаватися в партнерстві з іншою організацією?

Програма розрахована на розвиток стійкості однієї конкретної організації. Ми можемо розглянути таку заявку, проте шанс отримати підтримку більше має організація, яка здатна самостійно втілювати поданий вами концепт змін. 

Чи можуть подаватися організації, що мають філіал (представництво, підрозділ) в регіонах, на яких зосереджений проєкт, однак зареєстровані в іншому місті?

Так, але тоді має подаватися саме філіал, який зареєстрований в цільовому регіоні. Нам важливо, щоб цей філіал мав місцеву команду, був вкорінений в громаді і вже виконував там проєктну діяльність. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: