10 липня у Києві відбулася Четверта щорічна конференція «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики», яка зібрала понад 80 учасників та учасниць – уповноважених осіб з викриття корупції в державних органах, представників Генерального штабу та ЗСУ, керівників антикорупційних ГО та міжнародних спеціалістів.
Як і минулі роки, конференція проходила за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
“Конференція є важливим майданчиком, який дозволяє нам подивитися на прогрес у сфері захисту викривачів корупції, відмітити основні здобутки та разом з тим виявити ті питання, які потребують подальшого доопрацювання та спільно знайти підходи та інструменти для їх вирішення. Цінним є той діалог, який відбувається між усіма залученими сторонами, завдяки якому і уможливлюються зміни. Це вже четверта конференція, яка проводиться за підтримки Фонду.”, — говорить Діна Нарежнева, менеджерка програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Цьогорічна Конференція вкотре запустила хвилю жвавих обговорень тих необхідних змін, що мають відбутися в Україні, аби зробити її осередком демократичного суспільства. Дефініція “викривача” в законі, безпека особистої інформації викривача, захист від переслідувань – подія підкреслила необхідність підняття цих тем в суспільному дискурсі та прийняття закону, який би став всеохоплюючим та вичерпним документом для забезпечення ефективного захисту викривачів корупції.”, — діляться співорганізатори, аналітичний центр ACREC.


В рамках конференції піднімалося питання захисту викривачів-військовослужбовців, які страждають внаслідок недосконалості каналів повідомлень про корупцію
Малювалася “дорожня карта” майбутнього комплексного закону, який би захищав тих, хто ризикує своєю безпекою задля суспільних покращень.
Головним досягненням конференції стало налагодження співпраці між державними органами та громадськими організаціями з метою покращення захисту викривачів в Україні. Учасники визначили кілька ключових напрямків роботи:
- Вдосконалення способів повідомлення про корупцію для викривачів, які розкривають державну таємницю.
- Посилення захисту державних службовців, які повідомляють про порушення.
- Покращення роботи Єдиного порталу повідомлень для викривачів.
- Розробка плану дій для посилення відповідальності за порушення прав викривачів.


Крім того, учасники Конференції досягли домовленості щодо підготовки спільного звернення до органів влади із закликом прискорити необхідні зміни в законодавстві.
«Ми плануємо розробити спільну дорожню карту для подальших кроків на шляху вдосконалення механізмів захисту викривачів в Україні. Цей продукт стане результатом спільних зусиль представників бізнесу, громадянського суспільства та державних інституцій», — наголосила Оксана Нестеренко, очільниця ACREC та провідна експертка з прав викривачів.
Серед учасників були помітні фігури українського антикорупційного фронту:
- Віктор Павлущик, Голова НАЗК
- Ярослав Юрчишин, народний депутат України
- Масі Найєм, військовослужбовець та засновник ГО «Принцип»
Організатори конференції — аналітичний центр ACREC та НАЗК — створили потужну платформу для діалогу між державним сектором, бізнесом та громадськими організаціями. Цей форум став не лише майданчиком для обговорень, але й відправною точкою для конкретних дій у сфері захисту викривачів.

Для тих, хто не зміг відвідати подію — повний відеозапис конференції доступний на майданчиках ACREC.
Конференція «Викривачі корупції в Україні» вкотре довела: захист тих, хто має сміливість викривати корупцію, — це не просто законодавча ініціатива, а необхідна умова для побудови прозорого та справедливого суспільства.
Джерело: ACREC у Facebook та Національний університет “Києво-Могилянська академія”.