DiXi Group презентував законопроєкт для імплементації оновленого Стандарту Ініціативи прозорості видобувних галузей

5 лютого відбувся захід “Прозорість у видобувній галузі: успіхи України та необхідні зміни в регулюванні ІПВГ”. Представники державних органів, громадянського суспільства, міжнародних організацій та бізнесу обговорили стан впровадження Ініціативи прозорості у видобувних галузях (ІПВГ) в Україні та необхідні зміни у регулюванні сектору.

Попри війну, Україна залишається відданою принципам прозорості, зазначив модератор першої панелі, директор програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський.

“Незважаючи на те, що наша енергетика піддається постійним обстрілам, ми продовжуємо впроваджувати Ініціативу прозорості видобувних галузей, надаючи приклад і натхнення іншим країнам підвищувати прозорість галузі навіть у надскладних умовах,” – Олексій Орловський.

Імплементація Стандартів не тільки посилює прозорість, але й сприяє залученню інвестицій у видобувну галузь. Окрім цього, принципи ІПВГ є одним із елементів ефективного управління природними ресурсами, зауважила президентка DiXi Group Олена Павленко. 

“Будь-яка країна, що залучає міжнародні інвестиції для розвитку природних ресурсів, повинна сформувати власне бачення: що вона хоче з цими ресурсами робити, як вона хоче ними розпоряджатися. Коли таке бачення існує, країні легше спілкуватися з міжнародними стейкхолдерами і будувати “пазл” із політик, які складають якісне урядування. ІПВГ – одна з частин такого “пазла”, що дозволяє зробити правила прозорими, а співпрацю ефективною і чесною щодо нас,” –  президентка DiXi Group Олена Павленко.

Надрокористування є однією з важливих галузей економіки країни, це одна зі структурних складових дохідної частини бюджету. Відповідно, впровадження Стандарту є важливим індикатором майбутнього розвитку видобувної галузі, підкреслив Микола Колісник, заступник Міністра енергетики України.   

“Ми вже працюємо над змінами до Закону про ІПВГ, які допоможуть виконати нові вимоги оновленого Стандарту. Документ дає чимало належних інструментів для взаємодії з надрокористувачами, так само, як і надрокористувачі вже зараз мають зворотній зв’язок завдяки онлайн-платформі, яка є на балансі Міненерго. Ресурс надає доступ до публічних даних, відтак демонструє надрокористувачам чи тим, хто хоче ними стати, якісний зріз стану ринку,” – додав заступник Міністра енергетики України Микола Колісник.

Роботу України з впровадження Ініціативи відзначили й міжнародні партнери. Регіональний директор Міжнародного секретаріату ІПВГ Марк Барнетт зазначив, що Україна досягла значного прогресу у виконанні вимог Стандарту ІПВГ 2023, зокрема у сфері прозорості бенефіціарної власності та боротьби з корупцією. Цифрова звітність та стандарти ESG не лише підсилюють підзвітність на національному рівні, а й задають важливий приклад для європейського регіону.

“Україна має багато найкращих практик, якими може поділитися з іншими країнами-учасницями ІПВГ у Європі, і ми надзвичайно цінуємо ваш внесок. Я переконаний, що успіх Ініціативи ґрунтується на багатосторонній моделі, яка об’єднує уряд, громадянське суспільство та бізнес на одній платформі з рівним представництвом усіх сторін,” – додав Марк Барнетт.

Під час панелі: “Можливості та умови для імплементації нових вимог ІПВГ в Україні“, модератором якої була генеральна менеджерка в сфері сталого розвитку DiXi Group, Вікторія Коваленко, експертка проєктів DiXi Group Євгенія Загуменнова-Крупович представила проєкт закону, що має імплементувати в національне законодавство положення оновленого Стандарту ІПВГ, схваленого влітку 2023 року. 

Серед очікуваних змін до законодавства – розширення переліку тих, хто має розкривати інформацію у сфері видобування корисних копалин. Зокрема, Державна митна служба буде розкривати дані про експорт корисних копалин; Мінфін – щодо прогнозних обсягів надходжень до бюджету від видобувних компаній, а Міндовкілля має надавати доступ до інформації про методологію розрахунку ставок податків та/або механізму ціноутворення на викиди вуглецю. Держгеонадра, додатково до вже встановлених обов’язків з розкриття інформації, подаватиме дані про видачу спеціальних дозволів без проведення аукціонів (електронних торгів) або конкурсу з обґрунтуванням доцільності застосування такої процедури, а також про підтверджені запаси корисних копалин загальнодержавного значення.

Розширюється обсяг інформації, яку видобувні підприємства, своєю чергою, будуть розкривати у звітах про платежі на користь держави. Очікується розкриття більш детальної інформації про участь у соціальних, екологічних або інфраструктурних проєктах чи програмах, інформації про працівників, фінансові відносини з контрольованими державою субʼєктами господарювання, обсяги викидів парникових газів в СО₂-еквіваленті та інше. 

Більше деталей про імплементацію оновленого Стандарту ІПВГ за посиланням на трансляцію: https://bit.ly/4jOBY8s.

Під час заходу було представлено десятий ювілейний Звіт ІПВГ за 2023 рік. За результатами дискусії учасники домовилися про посилення роботи над удосконаленням політики надрокористування, зокрема у контексті оновлених вимог Стандарту ІПВГ.

Захід організовано Міністерством енергетики України за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з аналітичним центром DiXi Group.

Джерело: DiXi Group

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: