Транскордонна співпраця з країнами ЄС сприятиме інтеграції деревообробної галузі України у ринок ЄС – звіт ІЕД та WEI

Польські та українські експерти підготували рекомендації для України та українських компаній у сфері деревообробної промисловості для успішної інтеграції галузі у спільний ринок ЄС.

Українські виробники мають великий потенціал для динамічного зростання та демонструють значну стійкість до кризових умов, що підкреслює їх здатність до адаптації та інновацій. Про це йдеться у звіті “Український шлях до Європейського Союзу. Польський досвід. Сектор деревообробної промисловості”.

“Посилення транскордонної співпраці з країнами ЄС, зокрема через спільні підприємства, інвестиції в транскордонні виробничі потужності та ініціативи з обміну знаннями, може допомогти українським компаніям подолати регуляторні та логістичні бар’єри і підвищити їх конкурентоспроможність на ринку ЄС”, — наголошується у звіті.

Через війну постраждали 3 млн га українських лісів, частина територій окупована чи замінована. Лісове покриття України й до того було одним із найнижчих в Європі – лише 16% території, тоді як середній показник у ЄС становить 39%.

Експерти Варшавського інституту підприємництва (WEI) та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) розробили низку рекомендацій для українських компаній та державних структур, щоб полегшити процес інтеграції України до Європейського Союзу в сфері лісового господарства, деревообробки та виготовлення меблів.

Польський досвід є основою рекомендацій, оскільки Польща є одним з лідерів ЄС у цій сфері. Країна займає третє місце за обсягом виробництва та є найбільшим експортером в Союзі — на Польщу припадає 19% експорту європейських меблів.

Ключові заходи для України передбачають гармонізацію регулювання у сфері лісового господарства та деревообробки із законодавством ЄС, зокрема щодо сталого управління лісами, сертифікації деревини та охорони довкілля.

Потрібно створити сильні інституції та механізми контролю для забезпечення дотримання Україною стандартів ЄС. Стратегія ЄС до 2030 року передбачає скорочення викидів на 55%, охорону старих лісів, сертифікацію FSC і PEFC.

Наступний захід — розвиток прозорого та конкурентного ринку деревини. “Добре організований ринок деревини підвищить довіру інвесторів, залучить європейських партнерів і зменшить рівень корупції, зробивши український лісовий сектор стійкішим і конкурентоспроможним на світовому рівні”, — йдеться в рекомендаціях.

Цьому сприятиме запровадження прозорої системи сертифікації сировини та продукції меблевої промисловості за європейськими стандартами.

План Ukraine Facility передбачає “зелений перехід”, боротьбу з незаконною вирубкою лісів та гармонізацію з регламентами ЄС щодо сталості деревини (FLEGT, EUDR). Завершення реформ заплановане на ІІ квартал 2026 року.

Для розвитку ринку та логістики в Україні необхідно:

❖ створювати кластери з виробництва деревини та меблів, що сприятиме співпраці між підприємствами та обміну знаннями на міжнародному рівні;

❖ поліпшити транспортну інфраструктуру, що дозволить підвищити ефективність логістики;

❖ диверсифікувати продукцію та ринки збуту деревини, щоб зменшити залежність від одного джерела доходів.

Розвиток зайнятості має включати розробку українських програм професійної освіти для деревообробної галузі у коледжах і навчальних центрах, а також підтримку перекваліфікації шляхом надання можливостей для набуття нових навичок через спеціалізовані курси.

Експерти наголошують, що впровадження цих заходів дозволить українському сектору деревообробки не тільки краще адаптуватися до європейських стандартів, але й підвищити свою конкурентоспроможність на міжнародних ринках. Це стане важливим кроком до забезпечення сталого розвитку галузі та економічного відновлення України після війни.

Звіт підготовлений в рамках проєкту “Шлях України до Європейського Союзу. Досвід вступу Польщі”, який реалізується спільно Варшавським інститутом підприємництва (Польща) та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (Україна) за спільної підтримки гранту Фундації “Відкрите суспільство” та Міжнародного фонду “Відродження”, Україна.

Повний текст звіту англійською мовою можна завантажити за посиланням.

Джерело: ІЕД

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: