Бути почутими: чи працює адвокація прав та інтересів ВПО на Полтавщині

Через війну тисячі українців були змушені покинути свої домівки.

Після переїзду (на Полтавщину, зокрема) багато людей зіткнулись з викликами інтеграції та адаптації у приймаючих громадах. Першими на думку, стереотипно, приходять думки про мовні барʼєри, недостатню кількість гуманітарної допомоги, виплат тощо. Та дослідження і аналіз звернень на Урядову гарячу лінію і канали взаємодії з громадськістю Обласного контактного центру свідчать про інше – близько 80% дзвінків та повідомлень від ВПО стосуються виконання своїх повноважень владою громади (за даними за 9 місяців 2024 року).

Здебільшого, мова про потребу отримання якісних базових послуг – соціальних, освітніх, комунальних, та медичної допомоги. Ці проблеми виникають насамперед через те, що новомістяни (саме так називають ВПО, які залишаються в приймаючих громадах тривалий період і не мають куди повертатись) мають недостатньо знань та можливостей впливати на рішення, що стосуються їхнього життя.

Бути почутими: захист прав та інтересів ВПО на Полтавщині

Разом з тим, влада і консультативно-дорадчі органи також потребують методичної підтримки для повноцінного залучення жителів до планування та розвитку населених пунктів.

Саме тому команда ГО «Центр розвитку та співпраці громад» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» запровадила проєкт для посилення спроможності громадських організацій та ініціативних груп у проведенні адвокаційних кампаній.

Адвокація як представництво інтересів тих, хто позбавлений права голосу, працює тільки тоді, коли це заздалегідь продуманий та підготовлений процес – комплекс дій і заходів, що включає в себе роботу з владою, громадською думкою та медіа.

Проєкт «Бути почутими: залучення ВПО до процесів прийняття рішень у Полтавській області» працює над тим, щоб люди, які вимушено змінили місце проживання, стали рушіями позитивних змін в приймаючих громадах. Саме для цього вже проведено навчальні заходи та збір адвокаційних ініціатив, реалізація яких розпочнеться з квітня 2025 року.

Та чи запрацює цей підхід у громадах Полтавщини? Ми впевнені, що так, оскільки спільно з учасниками проєкту вивчали досвід надання підтримки ВПО (в т.ч. і завдяки адвокаційній діяльності) тих організацій, що системно працюють у регіоні. У ході навчального візиту познайомились з кейсом, що був реалізований БО БФ «Право на захист» за підтримки UNHCR через модернізацію та технічне переоснащення існуючої теплиці на базі Полтавського державного аграрного університету.

Це теплиця GreenLab, поява якої стала результатом співпраці між фондом, ініціативними мешканцями та адміністрацією місця тимчасового проживання ВПО.

Наразі теплиця працює у двох напрямках. Перший – освітній центр для ВПО та всіх охочих, хто прагне отримати нові знання у сфері агротехнологій. Це не лише про просвітницьку діяльність, але й про інтеграцію та адаптацію до нових умов життя.

Другий – практична діяльність (завдяки ультрафіолетовому освітленню у теплиці безперервно вирощуються мікрозелень та овочі для власних потреб). Окрім того, додатково облаштовано окреме приміщення для вирощування грибів.

Цей проєкт сприяє економічній та соціальній інтеграції, зміцнює сталі зв’язки між користувачами простору та створює нові можливості для самореалізації.

Джерело: Зміст

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: