Проєкт “Свій дім” збирає історії українців, які втратили житло

Масштаби руйнувань в Україні після початку повномасштабного вторгнення росії колосальні. Пошкодження житла, інфраструктури та бізнесу вражають своїм обсягом. Згідно з оцінками Київської школи економіки, з початку повномасштабного російського вторгнення загальна сума прямих збитків перевищила 157 млрд дол. Тільки на початок 2024 року, через бойові дії пошкоджено чи зруйновано 50% житлового фонду у значній кількості населених пунктів.

Платформа “Свій дім” почала документувати воєнні злочини рф з листопада 2022 року. Вони збирають свідчення людей, які втратили своє житло через війну. Наразі — це понад 600 ексклюзивних історій про руйнування та відбудову в умовах війни.

Основна аудиторія проєкту — це жителі постраждалих регіонів, переважно внутрішньо переміщені особи, а також правозахисні організації та установи, які фіксують воєнні злочини Росії та працюють над відновленням справедливості.

Зараз, за підтримки Фонду, проєкт готує серії публікацій про людей, які подали заявки до Реєстру збитків, а також власників зруйнованого бізнесу, які відновлюють його вдома або в інших регіонах, і теж планують подавати заяви до Реєстру збитків для України.

“Спілкуючись із постраждалими, ми часто чуємо про їхню недовіру до державних програм компенсації. Лише незначна кількість людей вірить у відбудову або в те, що зможуть отримати виплати. Більшість покладаються на волонтерів, міжнародні фонди або власні сили. Проте вони подають заяви на “єВідновлення”, а ось про Реєстр збитків для України дехто навіть і не чув. Завдяки проєкту “Документування злочинів рф щодо руйнування житлових та інших будівель України та внесення їх у реєстр Гааги” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” ми інформуємо людей про нові категорії заяв та ділимося публікаціями щодо заповнення документів. За необхідності також надаємо контакти юристів або психологів”, — розповідає редакторка платформи “Свій дім” Юлія Ступка. 

За останніми даними, станом на 30 вересня 2024 року, до Реєстру збитків подали понад 10 тисяч заяв із 621 населеного пункту України, що охоплює 19 областей та місто Київ. Мета проєкту — допомогти якомога більшій кількості людей подати заявки, навіть якщо вони не впевнені в ефективності цього реєстру.

Платформа “Свій дім” також збирає свідчення мешканців тимчасово окупованих територій, які втратили житло та претендують на компенсацію. Це буде спецпроєкт з 12 публікацій, що включають історії постраждалих, коментарі юристів та представників військових адміністрацій. Публікації вийдуть в національних медіа для ширшого охоплення аудиторії та привернення уваги до цієї проблеми.

Крім того, команда працює над історіями людей, які втратили житло двічі або тричі за останні 10 років війни. На основі цих свідчень буде створено інтерактивний лендинг з фото героїв та їхніх зруйнованих домівок.

Партнери проєкту з онлайн-журналу “Свої.Сіty” запишуть 5 відеоінтерв’ю та підготують статті на основі цих матеріалів. Проєкт досліджуватиме різні світові підходи до притягнення до відповідальності за майнові злочини під час війни.

Фінальним етапом проєкту стане онлайн-посібник для тих, хто втратив майно та хоче отримати компенсацію. У ньому буде представлено кейси, інструкції, програми та коментарі юристів і правозахисників. Подібний досвід у команди проєкту вже є, наприклад, кейс-стаді “Святогірськ 2:0“. Матеріалами проєкту про Святогірськ навіть зацікавився  Массачусетський Технологічний Інститут (МІТ) у Бостоні, США. На основі матеріалів його студенти розробити три проєкти майбутнього відновлення Святогірська та представили результати на виставці в університеті. 

<

Розповісти про свій досвід подачі заяви до Реєстру збитків можна тут

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: