Понад 70 угод під час повномасштабної війни: як “Росатом” поза санкціями веде експансію

Повномасштабна військова агресія росії проти України триває вже три роки. За цей час світ став свідком численних воєнних злочинів росіян, завданих ними руйнувань і страждань українського народу. Незважаючи на це, російська державна корпорація “Росатом” залишається помітним винятком у санкційній політиці щодо російського енергетичного сектору. Запроваджені країнами Заходу обмеження торкнулися лише окремих топ-менеджерів та компаній із понад 360 підприємств та організацій у розгалуженій структурі “Росатома”. Використовуючи це, корпорація не лише продовжує свою діяльність, але й намагається розширювати присутність на міжнародній арені, особливо в країнах Африки та Азії.

Динаміка міжнародної експансії “Росатома”

За даними публічної звітності “Росатома”, активність корпорації на міжнародній арені демонструє тривожну тенденцію до зростання. Навіть у 2022 році, на тлі варварської ескалації агресії Кремля проти України та її союзників, було укладено 21 угоду та меморандуми, а у 2023 році ця цифра зросла до 29.

У 2024 році активність російського атомного гіганта майже не уповільнилась: було підписано 24 документи, які створюють умови для більш тісного міжнародного співробітництва.

Особливо помітне розширення присутності “Росатома” – від Латинської Америки до Південно-Східної Азії, з особливим фокусом на країни Африки. Така активність свідчить про системну стратегію розширення впливу в регіонах, де історично були сильними позиції західних компаній. Особливо показовим є те, що більшість цих угод стосується не лише ядерної енергетики, але й включають меморандуми про співпрацю в інших сферах, що створює довгострокову та комплексну залежність цих країн від російських технологій та експертизи.

Експансія “Росатома” змістилася в регіони, де підтримка санкцій проти росії залишається низькою. Це викликає серйозне занепокоєння, враховуючи роль корпорації в окупації Запорізької АЕС та інші дії, що безпосередньо підривають суверенітет і безпеку України. Подібно до “Газпрому” в попередні роки, “Росатом” дедалі більше стає помітним саме як інструмент агресивної зовнішньої політики рф.

Вся ця активність відбувається на тлі успішної реалізації масштабних проєктів із будівництва атомних енергоблоків: “Росатом” продовжує посідати перше місце у світі за кількістю проєктів будівництва АЕС за кордоном – 33 енергоблоки. 

Паралельно “Росатом” продовжує зберігати критично важливі позиції на традиційних ринках через історично сформовані технологічні залежності. Найбільш значущою залишається залежність атомних електростанцій з реакторами типу ВВЕР у країнах ЄС від російського ядерного палива. Хоча всі країни, які експлуатують такі реактори, вже оголосили про підписання контрактів з іншими постачальниками, процес повного переходу потребує часу.

Подібна ситуація склалася і з постачанням збагаченого урану до США та ЄС – російська частка на цьому ринку становить близько 30% (згідно з даними за 2023 рік). Незважаючи на заявлені плани диверсифікації постачань та вже введеної заборони на імпорт російського збагаченого урану (у США), наразі ці залежності все ще зберігаються. Така ситуація ускладнює запровадження всеохопних санкцій проти “Росатома” та потребує виваженого підходу для забезпечення енергетичної безпеки країн, які досі використовують російські ядерні технології.

Особливе занепокоєння викликає проєкт французької Framatome із виробництва ядерного палива на своєму заводі в Лінгені (Німеччина) за ліцензією російської “ТВЕЛ” (дочірня компанія “Росатома”). У січні 2023 року ними створено спільне підприємство European Hexagonal Fuel SAS, яке подало заявку на отримання дозволу на таку діяльність від уряду Нижньої Саксонії. Ініціатива отримала понад 11 тисяч заперечень від громадськості, в тому числі від DiXi Group. У листопаді 2024 року відбулися громадські слухання щодо проєкту, де прозвучали основні занепокоєння.

Зокрема, хоча цей проєкт позиціонується як крок до енергетичної незалежності Європи, фактично він створює нову форму технологічної залежності від “Росатома”. Російська сторона матиме контроль над критично важливими елементами виробництва – від поставок обладнання до навчання персоналу, що суперечить самій меті диверсифікації та зменшення залежності від російських ядерних технологій.

Чому експансію “Росатому” необхідно зупинити?

“Росатом” – це не просто комерційна організація. Це інструмент геополітичного впливу росії, який використовується для просування інтересів Кремля за кордоном. Розширення його присутності в Африці та Азії дозволяє росіянам зміцнювати свої позиції в цих регіонах, отримувати доступ до стратегічно важливих ресурсів і збільшувати свій політичний вплив.

Крім того, “Росатом” бере участь у реалізації стратегічно важливих для росії проєктів, зокрема у військово-промисловому комплексі. Корпорація також є одним з найбільших платників податків до російського бюджету, з якого фінансується війна проти України. Відсутність реакції міжнародної спільноти на таку експансію, сприяє зміцненню російської економіки та військової машини. Це також підриває міжнародні зусилля, спрямовані на ізоляцію росії та примушення її до мирного врегулювання.

Що треба зробити?

Ми закликаємо міжнародну спільноту до рішучих дій, спрямованих на зупинення експансії Кремля в галузі ядерної енергетики. Зокрема, необхідно: 

  • Заборонити будь-яку нову співпрацю з “Росатомом” та компаніями, що входять до його структури, включаючи нові проєкти, наукові дослідження та обмін технологіями. А для існуючих договорів – передбачити поступове згортання і припинення співпраці.
  • За прикладом США, заборонити імпорт ядерного палива та збагаченого урану з росії, встановивши відтермінування вступу в силу (в горизонті до 5 років), щоб дати можливість диверсифікувати ланцюги постачання.
  • Паралельно забезпечити інвестиції у розвиток потужностей з конверсії та збагачення урану, виготовлення ядерного палива, зберігання відпрацьованого ядерного палива.
  • Припинити співпрацю з російською стороною на всіх дослідницьких та наукових платформах, де бере участь “Росатом” та/або науково-дослідні установи рф.
  • Запровадити механізми контролю за діяльністю “Росатома” в країнах, де він вже присутній, з метою запобігання порушенням міжнародного права та прав людини.

Ці заходи мають стати системними та незворотніми, що слугуватиме чітким сигналом для росії: цивілізований світ не терпітиме агресії та використання ядерних технологій для досягнення політичних цілей. Зупинення експансії “Росатома” – це необхідний крок для забезпечення миру та безпеки в Україні та в усьому світі.

Навіть у разі зупинення активних бойових дій та подальшого розвитку мирного процесу, санкції мають продовжувати дію. Це необхідно для стримування агресора від бажання відновити сили, накопичити фінансові й інші ресурси за рахунок ведення бізнесу за кордоном, та напасти на Україну знову.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Джерело: Dixi Group

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: