В Україні відбувся захід, присвячений інтеграції кліматичних та екологічних аспектів у систему управління публічними інвестиціями. Під час дискусії провідні експерти та урядовці обговорили кроки з реформування публічних інвестицій, впровадження зеленої таксономії ЄС та механізми залучення сталого фінансування для відбудови України.
Заступник Міністра економіки України Андрій Телюпа, окреслюючи стратегічні передумови впровадження таксономії ЄС, підкреслив важливість цього кроку для євроінтеграції України: “Імплементація таксономії ЄС має декілька важливих стратегічних передумов. По-перше, Україна має гармонізувати законодавство України та ЄС на шляху до євроінтеграції. Якщо законодавство є частиною зеленого курсу ЄС, воно теж має бути імплементовано“.
За його словами, таксономія надає прозорі та зрозумілі критерії для залучення зеленого фінансування, що особливо важливо для українського бізнесу в умовах обмежених ресурсів. Заступник міністра також зазначив, що для впровадження цієї ініціативи Україна активно співпрацює з міжнародними партнерами, завдяки чому вже зараз є можливість залучити сотні мільйонів доларів, які працюватимуть на українську економіку.

Важливою частиною успішного впровадження зеленої таксономії є інституційна спроможність держави управляти публічними інвестиціями. Про це розповіла заступниця міністра розвитку громад і територій Марина Денисюк. Вона поінформувала, що Кабінет Міністрів України створив комплексну систему управління, включаючи стратегічну інвестиційну раду та міжурядову координаційну групу під керівництвом ключових міністерств.
“Докладаємо зусиль, аби зробити процес якомога інклюзивнішим, відкритішим і зрозумілішим для всіх, намагаємося розробити чіткі для оцінювання критерії відбору,” – підкреслила Денисюк, додавши: “Попереду великий шлях, аби пояснити зацікавленим сторонам усі нові процедури та зробити їх максимально ефективними для великого відновлення“.

Міжнародна спільнота уважно стежить за реформами в Україні та готова надавати допомогу. Тесса Клер Каллен, спеціаліст з питань управління Департаменту глобальних інституцій Світового банку, високо оцінила темпи реформування системи публічних інвестицій в Україні, особливо з огляду на складні умови війни. Вона особливо наголосила на важливості врахування кліматичних аспектів у інвестиційних проєктах.
“Забезпечення того, щоб проєкти державних інвестицій були стійкими до впливів зміни клімату, є не тільки економічно ефективним для Уряду України, але це також допомагає вам узгодитися з вашими цілями ЄС,” – зазначила представниця Світового банку. Вона також розповіла про програму SURGE, яка передбачає фінансову підтримку України для інтеграції кліматичних міркувань у систему управління державними інвестиціями.

Практичне впровадження реформи вже розпочалося, про що повідомив Віктор Нестуля, керівник проєктного офісу онлайн платформи публічних інвестицій DREAM. За його словами, в лютому цього року уряд затвердив три постанови, які визначають порядок формування середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій та інші важливі процедури. Ключовою зміною є перехід від реактивного підходу до стратегічного планування.
“Ми йдемо до того, що проєкти з’являються не від того, що якийсь донор прийшов і сказав, що ми от зараз саме оце можемо профінансувати. Ми маємо виходити із стратегічних пріоритетів держави, стратегічних пріоритетів кожного міністерства, сектору, кожного регіону і кожної громади,” – наголосив Нестуля, додавши, що нові підходи передбачають обов’язковий аналіз впливу на довкілля, кліматичні ризики та інші аспекти сталого розвитку.

Для розуміння перспектив європейської зеленої таксономії важливо ознайомитися з досвідом ЄС. Андрей Гурін, керівник групи DG FISMA Європейської Комісії, поділився вражаючими цифрами: у 2023 році фінансування та інвестиції, узгоджені з таксономією, досягли 250 мільярдів євро в ЄС, що на 30% більше порівняно з попереднім роком. Водночас він звернув увагу на виклики, з якими стикаються фінансові установи, особливо щодо збору та обробки даних про сталість.
Гурін також наголосив на важливості адаптації вимог для малих і середніх підприємств та підкреслив, що стале фінансування має глобальне значення і не обмежується кордонами ЄС. На його думку, для досягнення кліматичної нейтральності необхідні зусилля всього світу, і таксономія ЄС може стати важливим інструментом для цього.

Банківський сектор України активно готується до нових реалій сталого фінансування. Про це розповів Андрій Грис, начальник управління екологічних та соціальних ризиків Укргазбанку та голова підкомітету ESG Незалежної асоціації банків України. За його словами, з минулого року спостерігається підвищена увага банків до впровадження принципів ESG та сталого фінансування у свою діяльність.
“Банки не можуть бути осторонь нормативного регулювання Європейського Союзу, а також майбутнього національного регулювання, в тому числі впровадження таксономії щодо сталих видів діяльності,” – зазначив Грис. Головним викликом, на його думку, є брак кваліфікованих експертів, обізнаних у специфіці сталого фінансування.

У дискусії також взяли участь Ярослав Телешун, старший експерт з екополітики WWF Україна, та Андрій Кітура, керівник Офісу зеленого переходу та директор з розвитку DiXi Group. Вони розповіли про принцип “Do No Significant Harm” (не завдавати істотної шкоди) як важливий елемент таксономії ЄС та про інтеграцію кліматичних та екологічних критеріїв у реформу публічних інвестицій.
Андрій Андрусевич, експерт з зеленого відновлення ПРООН в Україні, висвітлив аспекти використання таксономії ЄС для сталого відновлення України. Він наголосив, що зелена таксономія може стати важливим інструментом не лише для відбудови пошкоджених об’єктів, але й для створення умов соціально-економічного розвитку та переходу до зеленої економіки.

Важливий внесок у організацію та проведення заходу зробили Олена Павленко та Роман Ніцович з DiXi Group, які координували дискусію та підкреслювали ключові моменти обговорення.
Учасники заходу дійшли висновку, що інтеграція екологічних і кліматичних критеріїв у систему управління публічними інвестиціями відкриває шлях до справді сталого відновлення України. Таксономія ЄС стає не просто вимогою для євроінтеграції, а й практичним інструментом для залучення фінансування та забезпечення довгострокового сталого розвитку країни в умовах глобальних кліматичних викликів.







Переглянути відеозапис можна тут https://bit.ly/4jgzuyC.
Подія відбулася за підтримки Міжнародний фонд “Відродження” у межах проєкту “Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань. Стадія 5”.
Джерело: Dixi Group