Україна має створити фармацевтичного регулятора і впровадити європейські стандарти сертифікації ліків – звіт ІЕД та WEI

У процесі вступу до ЄС Україні потрібно створити новий фармацевтичний регуляторний орган, який відповідатиме за видачу ліцензій на реалізацію лікарських засобів відповідно до стандартів ЄС.

Створення такого органу, який отримає взаємне визнання з органами ЄС та окремими країнами ЄС, може бути засноване на польському досвіді адаптації до законодавства ЄС (acquis ЄС).

Про це йдеться у звіті «Український шлях до Європейського Союзу. Польський досвід. Фармацевтична галузь».

«Критично важливим завданням для української влади має стати забезпечення безпеки лікарських засобів, розширення доступу громадян до інноваційних методів лікування, а також захист та розвиток вітчизняної фармацевтичної галузі», – йдеться у рекомендаціях звіту.

Документ аналізує характеристики фармацевтичного сектору України та Польщі, відмінності правового регулювання, потенційні виклики під час приведення українського фармринку до стандартів ЄС, практичний досвід польських виробників ліків під час вступу Польщі до ЄС та перспективи співпраці між компаніями України та Польщі під час української євроінтеграції.

Зокрема, у звіті йдеться про те, що українські виробники та дистриб’ютори ліків постраждали через війну. Продажі фармацевтичної продукції впали на 20% з 2021 по 2023 рік – до $4 млрд. Власне виробництво задовольняє 63% потреб України в ліках у натуральному вираженні та 37% у грошовому.

Фармацевтичний ринок України потребуватиме в процесі євроінтеграції державної підтримки для інвестицій у створення нових ліків. «Податкові пільги або інші форми фінансової підтримки повинні бути розглянуті для заохочення фармацевтичних компаній інвестувати в дослідження та розробки. Це дозволило б галузі стати більш інноваційною та стимулювало б конкуренцію», – наголошується у звіті.

Серед інших рекомендацій для України та її фармацевтичних компаній на шляху до ЄС:

➢ збільшити видатки на аптечне відшкодування;

➢ розробити перелік ліків, критично важливих для наркобезпеки України;

➢ сформувати правове поле для політики лікарських засобів в діалозі з виробниками ліків;

➢ Україна має відповідати вимогам європейської сертифікації та впроваджувати стандарти безпеки, щоб розширити виробництво й експортувати ліки до ЄС;

➢ українським компаніям, зокрема, варто зосередитися на розробці медичних технологій, таких як телемедицина або мобільні застосунки, що покращують здоров’я.

Співпраця з Польщею, фармвиробництво якої становить 15 млрд злотих ($3,9 млрд) на рік, може допомогти українському сектору на його шляху інтеграції у спільний ринок і, ймовірно, піде на користь також польським партнерам.

Польща має одну з найкращих систем контролю безпеки лікарських засобів у Європі. Тому у цій сфері Україні варто скористатися польським досвідом та кращими практиками.

«Українські та польські фармацевтичні виробники виграють від транскордонного співробітництва, такого як партнерство в ланцюжках постачання та створення спільних підприємств. Українські виробники виграють від ноу-хау своїх польських колег та ринкових зв’язків. На противагу цьому, польські фармацевтичні компанії матимуть найкращі можливості для використання приєднання українського фармацевтичного сектору до ринку ЄС», – запевняють автори звіту.

Звіт підготовлений в рамках проєкту «Шлях України до Європейського Союзу. Досвід вступу Польщі», який реалізується спільно Варшавським інститутом підприємництва (Польща) та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (Україна) за спільної підтримки гранту Фундації «Відкрите суспільство» та Міжнародного фонду «Відродження», Україна.

Повний текст звіту українською, польською чи англійською мовами можна завантажитиза посиланням.

Джерело: ІЕД

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: