10 червня відбувся side event до Міжнародної конференції з питань відновлення України в Берліні “Зелена реконструкція для стійкості та процвітання європейської України”, організований Фондом Гайнріха Бьолля та аналітичним центром DiXi Group.
“Зараз найперше завдання України – вижити та виграти війну. Втім, сьогодні ми повинні говорити не тільки про домашнє завдання для українців, але й про допомогу наших партнерів для того, щоб після війни ми не залишилися без коштів, людей та ресурсів відбудувати країну у спосіб, який ми визначили в Національному плані з енергетики і клімату. Ми захищаємо не тільки себе, але і європейські цілі, європейське майбутнє, європейські цінності. І нам потрібна підтримка, аби потім ми мали на що спертись, щоб побудувати ту країну, яку ми хочемо”, – зазначила президентка DiXi Group Олена Павленко у вітальному слові.
Olena Pavlenko (President, DiXi Group, Ukraine)
Вона наголосила, що нелегко пов’язати руйнування і ситуацію в Україні із зеленим відновленням та декарбонізацією, але це та мета, яку ми повинні досягати разом із партнерами.
Ян Філіп Альбрехт, співпрезидент Фонду імені Генріха Бьолля, привітав учасників зустрічі та зазначив, що хоч війна перебуває у критичній фазі, завдання партнерів України не лише допомогти їй захиститися у цій війні, але й підтримувати відбудову вже зараз.
“З одного боку, це потреба людей – вони не можуть чекати, допоки війна не закінчиться. З іншого – міжнародні зобов’язання стояти разом з Україною і підтримувати її відбудову є важливим сигналом солідарності як українцям, так і сигналом агресору. Ми не полишимо Україну, і в неї є європейське майбутнє. Основним завдання у Фонді для нас є сприяти широкому публічному дискурсу з реалізації зеленого відновлення”, – наголосив спіпрезидент.
Під час дискусії “Шлях сталого відновлення для України: бачення та вибір” заступник Міністра енергетики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Роман Андарак розповів про наслідки весняних та літніх атак росіян на українську енергосистему. Зокрема він наголосив, що навіть після того, як України “відремонтує усе, що можливо, дефіцит генераційних потужностей у системі становитиме від 2 до 3 ГВт”. Разом з тим, в Україні немає технологій, якими можна компенсувати цю шкоду.
“У цій ситуації ми розуміємо, що уряд не зможе впоратися сам. Ми потребуватимемо міжнародної допомоги, зокрема, від донорів. Але також нам потрібно співпрацювати з приватними компаніями”, – наголосив він. – Ми зосереджуємо нашу роботу за сімома напрямками. Перше, ми ремонтуватимемо стільки, скільки можливо. Але в нас також є розуміння, що деякі об’єкти можуть бути пошкоджені знову. По-друге, ми підтримуватимемо приватну генерацію. По-третє, ми працюватимемо з Єврокомісією та нашими операторами, які зараз мають обмеження у пропускній спроможності, аби збільшити її до 2 ГВт. Ми також шукаємо у Європі виведені з експлуатації електростанції, які можуть швидко бути релоковані до України”.
За словами заступника, це може суперечити Національному плані з енергетики та клімату (НПЕК), але нині це питання виживання.
Роман Андарак наголосив, що пріоритетом є пошук усіх видів генерації, які можна залучити в Україну швидко і встановити до зими, адже Україна вже повернулася до графіків відключення світла, а відсутність електрики несе пряму шкоду українській економіці.
Roman Andarak (Deputy Minister of Energy of Ukraine (online)
Заступниця Генерального директора DG Energy Мехтільд Вьорсдьорфер під час заходу наголосила, що Європейська Комісія всебічну надає свою підтримку Україні, зокрема, в енергетичному секторі.
Наприклад, надано 600 тисяч генераторів для українських лікарень, створено Робочу групу підтримки України у співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії та понад 100 компаніями з 22 країн для швидкого надання необхідного обладнання.
Крім того, було засновано Фонд підтримки енергетики України, де Німеччина є одним із найбільших донорів, а також Ukraine Facility з бюджетом 50 мільярдів євро, який підтримуватиме Україну протягом наступних 4 років, спрямовуючи кошти на енергетику та зелене відновлення.
“Європейський Союз під тримує Україну на всіх рівнях. Ми зробили історичний крок, надавши Україні статус кандидата на вступ до ЄС. Це чіткий політичний сигнал, що майбутнє України – в ЄС, і ми зробимо все можливе для підтримки України. Ми вже чули про шкоду, завдану енергетичній системі України. І наша негайна мета – допомогти відновити її. У нас є кілька конкретних кроків, які ми вже реалізуємо”, – сказала вона.
Маркус Ліппольд, керівник групи з питань енергетики відділу розширення Європейського Союзу (DG NEAR), розповів, що головним завданням є початок процесу декарбонізації України. Він зауважив, що Україна має необхідні інструменти, як-то європейська система торгівлі квотами на викиди (ETS), щоб встановити ціни на викиди CO2 та розпочати обговорення щодо переходу до екологічно чистих технологій.
Одним з найбільших викликів, на його думку, є перехід від централізованої енергосистеми до децентралізованої, заснованої на відновлюваних джерелах енергії. Це вимагає розробки привабливих інвестиційних проєктів та ефективного використання фінансової допомоги.
“Головне для нас – втілення плану відбудови України в життя. Це означає не лише залучення значних інвестицій, але й створення по-справжньому привабливих проєктів, які зацікавлять інвесторів. Важливо також максимально використати всі можливості фінансової підтримки, зокрема 50-мільярдний фонд, та врахувати найкращі наявні в Україні ресурси та компетенції. Адже, незважаючи на війну та виснаження, країна продовжує функціонувати, імпортуючи рекордні обсяги електроенергії – 1,7 гігават. Це вражаюче свідчення стійкості та потенціалу України, який ми маємо використати для відбудови”, – підкреслив представник DG NEAR.
Marcus Lippold (DG NEAR, European Commission)
Під час другої панелі заходу “Використання можливостей для інвестицій, про які не шкодують: від політики до проектів” Андрій Кітура, директор з розвитку аналітичного центру DiXi Group, який також обіймає посаду Керівника Офісу зеленого переходу при Міністерстві економіки України поділився з учасниками заходу перспективами та стратегіями зеленого відновлення в Україні, а також ключовими напрямками, які сприятимуть стійкості та процвітанню країни.
“Наша команда спільно з Міністерством економіки та Київською школою економіки працювала над базою інвестиційних проєктів. Під час Міжнародної конференції з питань відновлення України відбудеться презентація Інвестиційного путівника, який охоплює ключові сектори економіки, а також інформацію про 100 проєктів, котрі Україна може запропонувати інвесторам. Ми проаналізували ці проєкти та визначили ті, які потенційно відповідають екологічній таксономії ЄС і вимогам різних міжнародних фінансових організацій. Загалом ми визначили 37 таких проєктів”, – розповів експерт.
Співзасновниця та головна директорка з бізнесу в SPP Development Надія Петрученко розповіла про виклики, з яким стикається енергетичний ринок. Також вона закликала всіх стейкхолдерів змінити свій підхід і мислення, та брати участь в енергетичних проєктах, щоб пришвидшити відбудову енергетичної системи України.
“Якщо ви дійсно зацікавлені в українському ринку, обирайте проєкт зараз. Забудьте про довгі роки аналізу. Ми віримо, що вивчення ринку та вибір проєкту можна робити одночасно. Будьте гнучкими та розумійте виклики, з якими ми стикаємося. Зараз час діяти рішуче”, – заохоувала учасників заходу Надія Петрученко.
Nadiia Petruchenko (Co-founder & Chief Business Officer at SPP Development Ukraine), Olena Pavlenko President, DiXi Group, Ukraine), Olga Kovalchuk (Head of Finance and Investment, Goldbeck Solar, Germany), Olena Baida (Independent expert on energy policy, Ukraine), Andrii Kitura (Green Transition Office, DiXi Group, Ukraine (online)
Nadiia Petruchenko (Co-founder & Chief Business Officer at SPP Development Ukraine)
Водночас, Ольга Ковальчук, керівниця фінансового відділу та інвестицій німецької компанії Goldbeck Solar, розповіла про вихід її компанії на український ринок, попри війну. Їхня компанія отримала інвестиційне страхування від німецького уряду, яке покриває військові ризики. Наразі вони зосереджуються на проєктах у центральних та західних областях України.
“Ми тісно співпрацюємо з українським урядом, який надає нам значну підтримку. Започатковані зміни до корпоративного законодавства дозволять реструктуризацію компаній та полегшать розподіл дивідендів і роботу з валютними резервами, що є важливим для міжнародних інвесторів. Попри складні ринкові умови, ми готові до роботи та маємо успішний досвід в інших країнах”, – розповіла керівниця фінансового відділу та інвестицій компанії Goldbeck Solar.
Захід організовано Фондом Гайнріха Бьолля та аналітичним центром DiXi Group за підтримки USAID у рамках проєкту “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”, та Міжнародного фонду Відродження в рамках проєкту “Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань. Стадія 5”.
Джерело: DiXi Group