Як культурні менеджери забезпечують Україну захисними щитками

Editor

Матеріал: EuProstir

Попри те, що на початку пандемії коронавірусу Україна виявилася не готовою до нових викликів — нестача ресурсів, елементарних засобів захисту, розгубленість у багатьох процесах, вже традиційно, на допомогу прийшли волонтери. Люди та організації вчергове згуртувалися та включилися в те, аби допомогти лікарням, попіклуватися про людей старшого віку, полегшити загальну емоційну напругу тощо.   

Одним із таких позитивних прикладів є науково-мистецька платформа “Острів”, на якій народився альтернативний — простий і дешевий — прототип захисного щитка для медиків. Це той момент, коли дизайнери та мейкери не залишилися стояти осторонь пандемії коронавірусу, і також включилися на повну, аби зробити свій внесок в її подолання. Щитки отримують медики, які найбільше контактують з  хворими, а з послабленням карантину почали підключатись бізнеси зі сфери послуг — перукарні, барбершопи, ресторани…  

За словами організаторів проєкту, його актуальність складно переоцінити, адже він створив можливість швидко і гнучко діяти, а цього на той момент держава з бюрократією в закупівлях та повільністю поставок не могла забезпечити.  

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

Сам щиток працює як засіб додаткового захисту — він захищає від прямого попадання мікробів на лице під час контакту з іншими людьми… Також щиток повністю закриває обличчя, захищаючи слизову очей — це особливо необхідно для працівників, які не можуть уникнути ближчого контакту з потенційно хворими людьми.

Чому культурні діячі взялися виготовляти захисні щитки

Розпочалось все спонтанно і дуже швидко, — розповідає архітектор Роман Сах, співорганізатор проєкту. — На нашу платформу “Острів” приїхав друг Ілько Гладштейн і попросив вирізати щиток для медика своєї мами, по опенсорсному кресленню, тобто доступному для скачування онлайн. В процесі невеликого дослідження та тестувань придумали свою конструкцію і вирізали перший прототип. Поділилися результатом у фейсбуці, після чого піднявся не слабкий ажіотаж і з’явився запит на перші дві сотні щитків. Далі завертілося. Почало надходити більше запитів, оскільки технологія дозволяла виготовляти сотні щитків на день, і відразу відправляти в міста по всій Україні”. 

Зокрема, після фото на фейсбуці команда отримала замовлення на виготовлення 250 таких щитків від ініціативи “Будуємо Україну разом”, які збирають потреби медиків лікарень у малих містах.

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

Паралельно на Острові вдосконалювалася конструкція щитка, і оптимізовувався процес для швидкого виробництва і логістики. Випробувавши більше семи варіантів щитків та поспілкувавшись з медиками, які працюють в польових умовах, команда проєкту розпочала виробництво найбільш вдалого прототипу.   

Тому волонтери оперативно запустили Спільнокошт-кампанію на виготовлення, на матеріали та подальшу переробку на дизайнерські речі. Прикметно, що люди відгукнулися досить швидко — хтось закупляв для своїх міст, хтось передавав до конкретних лікарень, комусь імпонувала тема переробки, проте більшість запитів централізовано збирали Львівська освітня фундація та організація Razom for Ukraine

 Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

Це — синергетичний проєкт. До його команди, в основному, входить спільнота платформи Острів. Дизайнери, архітектори, культурні та проєктні менеджери — об’єднали свої компетенції і зреагували на нагальні суспільні виклики. 

До роботи навіть включались сусіди з району, які дізнались про ініціативу через пост у групі Los Solomas / Соломенский район

“Ми з вами поліпшуємо ситуацію: хтось із вас допомогав розробляти прототип щитка, хтось розповсюджує інформацію, що його можна придбати, а чистий прибуток піде на безкоштовні щитки для медиків. Хтось і є тими медиками, хтось — допомагав складати щитки, хтось перебуває в самоізоляції і убезпечує себе та інших. А хтось — відкриває сьогодні салони краси, барбешопи, і їм можуть знадобитись захисні щитки. Це до нас”, — згадували “острів’яни” у своїх постах. 

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

За словами організаторів, в загальній кількості планується виготовити 5 тисяч щитків. А на сьогодні вже зроблено понад 4 тисячі. Дві тисячі з них активісти виготовили в межах кампанії на Спільнокошті за рахунок благодійних внесків людей. Ще дві тисячі — профінансувала фармацевтична компанія, відправляючи щитки для тих лікарів, з якими працює. І ще тисячу щитків волонтери планують виготовляти за кошти програми “Людяність та взаємодопомога” (Спільна ініціатива Міжнародного фонду “Відродження” і Представництва Європейського Союзу в Україні), що спеціально направлена на підтримку подібних ініціатив.

“Трошки математики: 100 щитків поїхало в Енергодар, Запорізької області, 25 — в Маріуполь, Донецької області, 50 — в Хотин, Чернівецької області, 55 — в Надвірну, Івано-Франківської області. 20 забрали в КНП “Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва”, — згадується на фейсбук-сторінці “Острова” в квітні.  

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

Тим часом, захисні щитки вже потрапили у лікарні багатьох українських міст. Їх мапу розповсюдження можна прослідкувати за посиланням.

Медики натомість дякують: “Велика подяка за чудові і комфортні засоби захисту для нас. Ви потурбувалися про нашу безпеку, а нам працювати значно приємніше”, “Величезне спасибі, нам в них дуже приємно працювати”.  

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

“Рекорд для нашого волонтерського виробництва в невеличкій майстерні ostrivlab — тисяча штук за день, — розповідає Роман Сах. — Хоча швидкість в основному залежить від фінансування і логістики матеріалів. Як тільки виникав перебій з поставкою чи оплатою матеріалів, то процес одразу зупинявся”.

Пластик зі щитків перетвориться на корисності

За словами співорганізаторки проєкту Віти Базан,питання екологічності продукту не давало команді спокою, коли уявляли, скільки щитків стануть сміттям.  

Велика кількість пластику, що використовується в процесі виробництва — безумовно, є негативним нюансом.А протев програмі по утилізації активісти вже запланували декілька напрямів.  

Перший — це власне дослідження методів переробки відходів, які генеруються в процесі боротьби з коронавірусом. Це не тільки щитки, а й халати, маски та різна пластикова тара. Зокрема, нещодавно активісти побували в одеській майстерні Precious Plastic, де вивчали специфіку переплавки пластику в плити та різноманітні декоративні панно.  

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

Другий — це дизайнування і розробка нових продуктів, в яких ці матеріали можуть отримати нове життя.  

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

“Нам цікаво спробувати попрацювати з цим матеріалом в дизайні, виготовленні фурнітури, — говорить архітектор Роман. — Вже під час воркшопу спробувати зробити застібки для ресайклінг-сумок”. 

Третій — це обладнання майстерні, яка може здійснювати переробку та експериментувати з матеріалом. Вже запущено процес виготовлення шредера і проєктується конструкція пресу, так само на основі опенсорсного проєкту з Нідерландів.

Важливі уроки

Фото із Facebook-сторінки платформи “Острів”

“Дизайн наших щитків був результатом симбіозу людей та відкритих ідей, тому мій меседж у тому, що варто бути відкритими, ділитися та кооперуватися, — закликає Роман Сах. — Наприклад, початкова версія щитка була примітивної і не дуже практичної конструкції, яка була залита у відкритий доступ. Але якби її не було, то, імовірно, розпочати було б набагато складніше. Маючи певну базу з чиїмось досвідом, значно простіше почати, ніж з чистого листа”. 


Відповідаючи на глобальні виклики пандемії COVID-19, 19 березня 2020 року Міжнародний фонд “Відродження” оголосив постійно діючий Конкурс “Людяність і взаємодопомога”. З початку Конкурсу Фонд вже підтримав понад 100 проєктів. З 17 квітня партнером конкурсу є Європейський Союз

Мета конкурсу — підтримка громадських ініціатив, які спрямовані на посилення солідарності, самозарадності та взаємодопомоги в українському суспільстві під час пандемії COVID-19. Детальніше

ДЖЕРЕЛО

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: