Євроінтеграція України в аграрній сфері: як залишатися в мейнстримі змін у ЄС

Сьогодні в ЄС змінюються погляди на подальше виробництво їжі та розвиток сільського господарства. Нові тенденції й цікаві повороти, зміна підходів та фокусу, – українським аграріям та громадам варто уважно відстежувати та вивчати ці процеси. Адже від того, як українці зможуть скористатися новою реальністю, залежить наше місце і значення в майбутній Спільній аграрній політиці (САП) ЄС.

Необхідно вже зараз усвідомити сенс цих змін – в ході переговорів щодо виконання аграрних та екологічних розділів Україні доведеться працювати не тільки з тими актами права ЄС, які наразі плануються до впровадження, а й з новими, які будуть прийняті незабаром.

Дискусійний майданчик зібрав у залі та онлайн 120 учасників, що свідчить про справжній інтерес до теми.

Дійсно, після оприлюднення місяць тому Комюніке Європейської комісії щодо майбутнього сільського господарства та продовольчої промисловості в ЄС (A Vision for Agriculture and Food Shaping together an attractive farming and agri-food sector for future generations it is essential for the EU) виникло багато питань, які потребують більш розлогих пояснень, а головне,  – розуміння ролі й місця українського аграрного бізнесу в цих майбутніх планах.

Про нові тенденції в розвитку аграрної та продовольчої політики ЄС докладно розповів очільник департаменту сталого розвитку Генерального Директорату з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європейської Комісії (DG AGRI) пан Гейс Сілтуас. А присутні на заході представники міжнародних програм технічної допомоги та Представництва ЄС в Україні (пан Крістіан Хелл, керівник сектору сільського господарства) разом із паном Миколою Морозом, начальником Управління сільського розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України, розповіли, які кроки й стратегічні реформи вже відбуваються в аграрному секторі України.

Україна може бути ключем у досягненні цілей Європейського зеленого курсу, приєднання України до ЄС це для нас і виклик і можливості, – це один із основних висновків нашого проєкту «Зелена та інклюзивна аграрна політика – кроки назустріч».

Від нас як стейкхолдерів залежить, яким буде Український національний стратегічний план САП. А коло стейкхолдерів нині значно розширюється, адже агросектор вже більше не сфокусований лише на виробництві їжі.

Аграрна політика є ключовою для сталого розвитку сільських територій, для кліматичної адаптації та харчової безпеки, для розвитку циркулярної економіки та збереження природних екосистем, тож залучення стейкхолдерів з інших секторів економіки критично важливе.

Протягом минулого року в Євросоюзі проходив Стратегічний діалог щодо майбутнього аграрного сектору, а на початку вересня  було оприлюднено звіт з рекомендаціями щодо розвитку сільськогосподарської галузі в ЄС, який став основою нового бачення розвитку сільського господарства та продовольчої політики.

У Стратегічному діалозі, зокрема, брали участь представники двох великих європейських громадських організацій – IFOAM Organics Europe та Європейське екологічне бюро (EEB). Спеціаліст з політичних питань IFOAM – Organics Europe пані Лора Сокс та старший політичний аналітик з питань сільського господарства EEB пан Тео Паке розповіли про участь у Стратегічному діалозі, про роль і завдання в ньому своїх організацій та про враження від його результатів.

Учасники нашої дискусії разом намагалися знайти відповіді на питання:

  • Які ключові стейкхолдери мають бути залучені до формування агрополітики?
  • На якій платформі це може відбуватися? Як краще доносити свою думку?
  • Як нова візія розбудови агросектора ЄС накладається на українськи реалії, що треба врахувати, а що врахувати неможливо?
  • Як працювати разом, щоб уникнути помилок і відстежувати прогрес?

Проєкт «Зелена та інклюзивна аграрна політика – кроки назустріч» є продовженням багаторічних досліджень «Зеленого досьє» щодо гарячих точок перетину аграрної та екологічної політики. Дискусійний майданчик «Євроінтеграція України в аграрній сфері: як залишатися в мейнстримі змін у ЄС» є фінальним заходом цього проєкту. Але ми продовжуємо роботу, готуємо нові дискусії, чекаємо на продовження плідного спілкування.

Матеріали заходу:

  • Презентації

19032025-DG-AGRI.pdf

19032025-GD-Ignatenko.pdf

Повний відеозапис (українською)

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Зелена та інклюзивна аграрна політика – кроки назустріч» впроваджується МБО ІЦ «Зелене досьє» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».

Матеріали представляють позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Джерело: ІЦ “Зелене досьє”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: